Strona główna » Dorabianie kluczyków w serwisie. Czy warto?

Dorabianie kluczyków w serwisie. Czy warto?

  • by

Podczas gdy posiadamy tylko jeden kluczyk do samochodu, zastanawiamy się, gdzie najlepiej dorobić zapasowy klucz do auta. Porównujemy ceny i szukamy najdogodniejszej dla nas oferty. Warto poznać podstawowe różnice między serwisami niezależnymi usługodawcami a autoryzowanymi stacjami obsługi danej marki.

Specjaliści w zakresie elektroniki samochodowej i kodowania kluczy powinni na bieżąco śledzić zmiany w sposobach realizacji prac w najnowszych modelach, a także mieć duże doświadczenie w tym zakresie.

Jak wygląda kodowanie kluczyka w ASO?

Autoryzowane stacje obsługi (ASO) posiadają dostęp do zaawansowanych narzędzi diagnostycznych oraz procedur serwisowych większości funkcji. Podobnie jest w przypadku kodowania kluczy. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku tych stacji dorabianie kluczy nie jest jedną z najczęściej wykonywanych usług, a jedynie usługą dodatkową. Proces takich usług w większości autoryzowanych serwisów polega na zamówieniu gotowego klucza dopisanego do numeru VIN pojazdu. Proces jest często czasochłonny, gdyż klucze są zamawiane najczęściej z centralnego magazynu, co przedłuża czas oczekiwania nawet do dwóch tygodni. Następnie klient umawia się na przyuczenie kluczyka do samochodu, co wymaga wygospodarowania dodatkowego czasu.

Dorabianie kluczyka w ASO - jakie koszty?

Koszty takich usług są z reguły dużo wyższe niż w przypadku serwisów niezależnych. Wynika to z faktu z góry ustalonych przez centralę cen, których dealer nie ma możliwości negocjować. Ponadto, gdy samochód nie posiada żadnego klucza, lub występują inne problemy, zachodzi konieczność holowania samochodu, co generuje kolejne koszty.

Punkt dorabiania kluczy - jakie koszty dorobienia kluczyka?

  • Konieczność zamówienia klucza pod VIN pojazdu
  • Wydłużony czas oczekiwania, nawet do dwóch tygodni
  • Problem z dopasowaniem w przypadku uszkodzonych zamków lub stacyjki
  • Wyższy koszt sumaryczny usługi
  • Szybka realizacja usługi
  • Niższe koszty i elastyczność
  • Możliwość indywidualnego dopasowania zamka lub stacyjki
  • Specjalistyczny serwis i duże doświadczenie

Dużo bardziej elastyczniej do usług dorabiania kluczy podchodzą serwisy niezależne. Usługa wyceniana jest indywidualnie, a w zależności od potrzeb klienta istnieje możliwość tańszych alternatyw, np. kodowania kluczy uniwersalnych, lub zamienników, które są w pełni funkcjonalne. Także oryginalne klucze i piloty oferowane są często w niższych cenach, ze względu na inne źródła dostaw i kontakt z niezależnymi hurtowniami. Ponadto, jeśli w samochodzie istnieją niestandardowe rozwiązania, lub doszło do wymiany któregoś ze sterowników, lub zamków, ofertę można dostosować indywidualnie. Terminy realizacji usługi przeważnie nie przekraczają jednego dnia, a czas na dorobienie ok jednej godziny.